Přeskočit na obsah

O kapele čtvrt na smrt aneb

kostrbatý soucesty

Čtvrt na smrt je kapela básníka a hudebníka Honzy Vacíka, ke kterému se postupně připojila řada skvělých individualit. Nebyl v tom žádný kalkul ani aktivní hledání. Vždycky někdo přišel. A už zůstal. Hudební skupina by nefungovala také bez dalších členů, kteří s ní možná nestojí na pódiu, ale bez nich by se neobešla. Řidiči, manažeři, grafik Lukas Fiala nebo fotograf Josef Beneš. Láska. Vždycky.

Čtvrt na smrt sólo v Moskytu
Moskyto (cca 2014)

2013—2018

Po rozpadu punk-rockové kapely Airbag začal Honza nahrávat demáče v Audacity na mikrofon od notebooku. S pomocí producenta Petra Hájka v roce 2013 natáčí první demáče, které se dají poslouchat a umisťuje je na internet pod pseudonymem Čtvrt na smrt. Protože ke svým textům vždycky přistupoval s nejvyšší možnou mírou sebekritiky, hlavně v počátcích si je často půjčoval od svého kamaráda, básníka Jiřího Charváta. Před Jirkovo třicátými narozeninami pak oslovil společnou kamarádku Pavlu Gabrhelíkovou a dohromady podomácku natočili EP „Charvátoviny“, dodnes k poslechu na Bandzone. S Pavlou pak příležitostně několik let vystupovali jako akustické duo. Kolem roku 2016 Honza objevuje kouzlo buskingu, tedy hraní na ulici. Jeho domácí scénou se stává ikonický tunel, který spojuje Žižkov s Karlínem. Obráží ale také open-micy, kavárny, bary, menší festivaly, často vystupuje na demonstracích a benefičních akcích. Postupem času zatouží stát na pódiu s celou kapelou a tak začíná hledat bubeníka.


2019—2021

Třináctým bubeníkem, se kterým se Honza potkal ke společné zkoušce, byl Jirka Sejf. A po sedmi minutách, během kterých dali dohromady Mezníky, bylo domluveno. Jen o pár týdnů později spolu zahráli na festivalu Žižkovská noc, kam se přišel podívat také Jirkův kamarád Jakub Hartmann, který se následně připojil s baskytarou. Na začátku roku 2019 tak kapela začala fungovat jako alt-punkové trio. V létě přišlo vystoupení na Povalči, na podzim první klubová hraní. Koncem roku zalezlo trio do studia a začalo natáčet album Držím Ti pěsti. Protože chtěl Honza do několika písní cello, oslovil kamaráda Keishira Mikawu. Ten přijel do studia, nahrál, co měl a pak zeptal: „Máš jich víc?“ A už neodešel. Kapele je nabídnuto zastoupení agenturou Outside Notes, z čehož pramení vystoupení na několika zásadních alternativních festivalech. Na začátku roku 2021 se připojuje flétnistka a saxofonistka Anna Kurková a kapela začíná pracovat na druhé desce.

foto Mia Feres
Moskyto (cca 2014)

2021—20??

V létě se na festivalu Deziluze potkává Honza s Daliborem Hrubešem a je to láska na první pivo. Do kapely tak přibyla létající elektrická kytara a spousta delaye. Album se dokončilo v zimě a křest A furt to nestačí proběhl na jaře 2022 v Café v lese. V létě čeká kapelu další kolečko festivalů v čele s dobrodružstvím jménem Banát. Na podzim se přidávají ještě Anežka Urbanová se svými dvěma monstrózními saxofony a také zpěvačka a herečka Eliška Brejchová. Vybaveni další paletou zvuků, začínají se chystat na třetí album. Ke spolupráci si Čtvrt na smrt přizvali Ondřeje Ježka a pod jeho producentským dohledem začínají v lednu 2023 pracovat na nahrávce, která ponese název Láska. Vždycky.

10

let

2

STUDIOVÁ ALBa

3

DIY ep

450+

koncertů

8

členů

Křest druhé desky
Honza akusticky s Keiem
TrutnOFF
Podzimní snění

kapela ČTVRT NA SMRT JSOU:

Jan Vacík - Čtvrt na smrt

HOnza vacík

Kytara / Zpěv

Jiří Sejf - Čtvrt na smrt

jiří sejf

Bicí

Anna Kurková - Čtvrt na smrt

anna kurková

Příčná flétna / Alt saxofon

keishiro mikawa

Violoncello

anežka urbanová

Baryton a Tenor saxofon

Dalibor Hrubeš - Čtvrt na smrt

dalibor hrubeš

Kytary / Doprovodný zpěv

sami jsme vztyčili mezníky

Umělý hranice reality

SPOTIFY

BANDCAMP

facebook

youtube